Den första tiden efter att jag bestämt mig gick till att febrilt få en överblick över äventyret jag ska ut på. Jag spenderade många timmar på Facebook, bloggar och Youtube för att ta lärdom av andra. Jag läste om utrustning, om vatten, om skorpioner och björnar och skallerormar, om isyxor, sovsäckar, liggunderlag, kök och ryggsäckar, om tält och snö och regn och nattvandring. Jag beställde en del utrustning och började planera min packlista. Försökte lösa matpusslet. Ville få allt klart på en gång. Ivrig, rastlös och stressad på samma gång.

Paus
Nyårshelgen kom som en nödvändig paus från planerandet då jag bara levde i nuet.

Nu känner jag mig lugn och utvilad i sinnet och redo att planera resten av resan i ett lugnare tempo. Fokus på att ha kul, att planera för den bästa vandringen. Mycket börjar falla på plats men mycket återstår såklart.
Då jag bor långt bort från leden så är det mycket jag inte kan förbereda på samma sätt som de som bor i USA. Det är svårt att släppa kontrollen, men det vanligast återkommande tipset jag fått hittills, är att inte planera för mycket. Att inget blir som man tänkt sig och att det löser sig på plats. Så jag fokuserar på det som jag kan planera, fokuserar på att se till att jag kommer vara säker ute på leden.
Trail Angels
Massor med snälla människor som hjälper vandrarna på PCT längs vägen. De erbjuder sovplats, mat, skjuts, tips, öl, you name it. Det är en ovan känsla att lita på främmande människor på det viset. Men så himla fint! Jag har redan fått massvis med erbjudanden om hjälp. Plats att sova, skjuts till vandringsledens start, hjälp att packa och planera och skicka ut mina matlådor. Jag känner en stor kärlek till alla dessa människor som sträcker ut en hjälpande hand från andra sidan planeten.
Träning
Jag fortsätter att vandra så ofta jag kan. Det är ändå oundvikligt, då min längtan ut i naturen alltid finns med mig. I naturen kan jag andas, där kan jag tänka klart, rensa bort negativitet och fokusera på vad som är viktigt.
Jag kommer även komplettera med löpning och gym. Jag vill ge min kropp de bästa förutsättningar den kan få under vandringen. En funktionell kropp som kan ta med mig på de äventyr jag vill ge mig ut på 🙂
Så intressant att få följa din planering och senare även vandringen (hoppas du tänker uppdatera på bloggen eller Facebook).
Funderar på hur du gör med jobbet: får du tjänstledigt?
Kommer göra mitt bästa för att uppdatera under vandringen! Får se hur det är med mobiltäckning och så 🙂 Jag har fått tjänstledigt 6 månader!
Strålande du är på gång!..
Heja dig!! Pepp på att följa ❤